Gavagai.pl

ma budzić. Ma inspirować. Właściwe słowo we właściwej chwili może zmienić świat... umysłem i rękami gotowego na te słowa człowieka.

Gavagai to... repozytorium inspiracji: fragmentów książek, filmów i wierszy... opisów umysłów i czynów wielkich ludzi, których śladem warto podążać. To także repozytorium 25 tysięcy sentencji i aforyzmów.

Sentencje w bazie Gavagai:

Dobrzy chrześcijanie wyobrażają sobie, że Pan Bóg ma najpotężniejszą kartotekę.

Karol Irzykowski

Nie mogę zasnąć, bo sam ze sobą nigdy się nie nudzę.

Karol Irzykowski

Nie bolą mnie te głupstwa, które już zrobiłem, tylko te, które mam jeszcze zrobić.

Karol Irzykowski

Kara przychodzi zwykle w ten sposób, że wygląda jak krzywda. Bóg działa incognito.

Karol Irzykowski

Socjologia: Gdy tramwaj w biegu się wstrząsa, wtedy nawet konduktor się chwieje.

Karol Irzykowski

Szacunek i miłość są to kapitały, które koniecznie gdzieś umieścić należy. Więc się je daje komukolwiek na kredyt.

Karol Irzykowski

Jest to dziwne, że człowiek jest dumny raczej z tego, co mu dała matka natura, niż z własnych zasług. Nawet gdy się szczyci zasługami, zawsze poza tym słychać: "Taki jestem!" a nie: "Takim się stałem".

Karol Irzykowski

Największe jest nieszczęście póty, póki na pozór dałoby się jeszcze odwrócić.

Karol Irzykowski

Literaci polscy nie czytają mnie - a ja nie czytam ich, moja zemsta jest w każdym razie ilościowo większa.

Karol Irzykowski

O wiele łatwiej jest zapamiętać sobie o ludziach złe niż dobre. Złe jest charakterystyczne, dobre jest banalne.

Karol Irzykowski

Kij w mrowisko" - to złośliwe przysłowie ilustruje plastycznie łatwy triumf i okrucieństwo człowieka. Ale włóż tam rękę!

Karol Irzykowski

[...] Intelektualizm powinien zwać się szablonem. Ludzie u nas myślą, że każdy, który myśli, tym samym już dobrze myśli.

Karol Irzykowski

Mówi się, że młodość jest szczęśliwa. Nie - szczęśliwe jest dziecięctwo i niezbyt schorowana starość, ale nie młodość - ta pierwsza fala rozbijająca się o skałę życia, to pierwsze otwarcie oczu wobec potworności, te pierwsze rozczarowania, te pierwsze klęski, pierwsze kompromisy - młodość jest tragiczna.

Karol Irzykowski

Gdy tysiąc ludzi mówi to samo, jest to albo Vox Dei, albo wielkie głupstwo.

When a thousand men say the sape thing, it is Vox Dei or terrible foolish.

當一千個人意見相同,就是民意,否則就是極度愚蠢。

Karol Irzykowski

Skostnienia uważa się często za skrystalizowania.

Karol Irzykowski

Stronniczość nie wyklucza słuszności. Gniew na przykład jest złym doradcą, ale bystrym analitykiem, podsuwa takie argumenty, jakich by się kiedy indziej nie wyszukało.

Karol Irzykowski

Najstraszniejszy jest głupiec, który ma cokolwiek słuszności.

Karol Irzykowski

Dla człowieka jest człowiek największym skarbem i najniebezpieczniejszą pułapką.

Karol Irzykowski

Jest rzeczą obrzydliwą, do jakiego stopnia człowiek potrafi szczerze przymilać się.

Karol Irzykowski

Strasznie mi niegdyś imponowali ludzie, którzy mi nie odpisywali na listy; uważałem ich za jakieś wyższe istoty.

Karol Irzykowski

Gdzie się dwoje godzi, tam trzecia strona zostaje oszukana.

Karol Irzykowski

Nie ma osoby tak głupiej, ani tak antypatycznej, z którą by nie można obmawiać trzeciej osoby.

Karol Irzykowski

Mania prześladowcza. Ludzie, rzucając bliźniemu kłody pod nogi, dodają: To nie kłody, to tylko twoja bujna wyobraźnia!

Karol Irzykowski

Twego wezwania do bicia się w piersi nie usłucham, możesz to zrobić za mnie.

Karol Irzykowski

Przyjacielu, żeby cię rozweselić, opowiem ci moje nowe zmartwienie.

Karol Irzykowski

Swoją osobistą klapą pokierował tak, aby się stać ofiarą panującego systemu politycznego.

Karol Irzykowski

Najwidoczniej rodzą się takie niepotrzebne indywidua na świecie - powiedział lis patrząc na ryby pływające w rzece.

Karol Irzykowski

Kogo nazywasz tchórzem? Ja tylko tego, który się znęca nad bezbronnym.

Karol Irzykowski

Marzyciel ma największe poczucie rzeczywistości: zbyt często jest wyrywany że swego stanu i zbyt często zmuszany do konfrontacji.

Karol Irzykowski

Tak zwany prąd istnieje tylko wtedy, gdy 1. Wszyscy odkrywają to samo, 2. Gdy uważają się za uciśnioną mniejszość, choć właśnie ta mniejszość nadaje ton.

Karol Irzykowski

Czuję się jak Paderewski ze skrępowanymi rękami w domu, gdzie wszyscy grają.

Karol Irzykowski

Jesteśmy zamknięci w akwarium; rozbijanie swoich nosów o jego ściany to mowa ludzka.

Karol Irzykowski

Gdyby ustanowić święto słuchania cudzych argumentów?

Karol Irzykowski

Kłótnia fonografu z papugą.

Karol Irzykowski

Kot nie porzuca łapania myszy mimo wynalezienia pułapek.

Karol Irzykowski

Postanowiła pić bardzo ostrożnie z podanego jej kielicha, aby nie mącić trucizny zawartej na spodzie.

Karol Irzykowski

Jej naśladowanie miłości jest więcej warte niż prawdziwa miłość niejednej.

Karol Irzykowski

wielkie charaktery, jak latarnie morskie, świecą daleko w ciemności.

Karol Irzykowski

Omówienia dzieł 0

Opracowanie dorobku

(brak opracowania dorobku)

Fragmenty dzieł autora 0

(brak fragmentów)

Karma z cytatów:
Od ciebie: 0
Globalna 0

Dzieła opracowane:

Dzieła pozostałe:

Gdzie kupić moje książki?

Moje ksiażki do nabycia w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Zapraszam do księgarni